Pranie dywanów i czyszczenie wykładzin - wszystko co musisz wiedzieć PORADNIK

Pranie dywanów i czyszczenie wykładzin - wszystko co musisz wiedzieć PORADNIK

Pranie i czyszczenie dywanów, zwłaszcza bez użycia profesjonalnych odkurzaczy piorących i maszyn, bywa kłopotliwe, zwłaszcza w miejscach o dużym i średnim natężeniu ruchu (np. w biurach, firmach). W tym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze techniki i metody, dzięki którym pranie dywanów i utrzymanie ich w nienagannej czystości będzie szybsze, przyjemniejsze i efektywniejsze. Wskażemy też profesjonalne środki do prania dywanów i czyszczenia wykładzin - najbardziej wydajne, działające szybko i skutecznie, a do tego w dobrej cenie.

Dywany i wykładziny pełnią funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną przez co narażone są na gromadzenie się kurzu i brudu, szczególnie w miejscach publicznych, firmach i biurach - wszędzie tam, gdzie przemieszczamy się bez zmieniania obuwia. Właściwa pielęgnacja i regularne pranie dywanów pozwolą nie tylko zachować wysoką estetykę wnętrza, ale też poprawią środowisko pracy. Dywany i wykładziny zbierają kurz i roztocza, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pracowników i gości, dlatego warto zadbać o odpowiednie środki do prania dywanów i przestrzegać zasad ich czyszczenia.

Ekstrakcyjne pranie dywanów i czyszczenie wykładzin

Ekstrakcyjne pranie dywanów to metoda, w której do czyszczenia powierzchni wykorzystuje się specjalne maszyny, a cały proces składa się z kilku kluczowych elementów. Pranie dywanów metodą ekstrakcyjną jest zdecydowanie bardziej skuteczne, niż czyszczenie ich ręcznie i domowymi sposobami. Maszyny piorące najpierw nanoszą na dywan odpowiedni detergent, następnie go emulsyfikują, po czym odsysają z dywanu wodę z rozpuszczonym brudem. Dzięki tej metodzie środek do prania dywanów wnika bardzo głęboko w strukturę włókien i usuwa nie tylko widoczny na powierzchni brud, ale też wszystkie inne zanieczyszczenia, kurz, roztocza i alergeny. Bardzo dużą zaletą tej metody prania dywanów i wykładzin jest fakt, że po całym procesie pozostaje niewielka ilość wilgoci, która szybko odparowuje (woda jest skutecznie odsysana przez maszynę). To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości powieszenia dywanu czy wykładziny do wyschnięcia, np. w biurze, miejscach publicznych, korytarzach.

Ekstrakcyjne pranie dywanów - zalety

 • Usuwanie nawet bardzo głęboko wchłoniętych zabrudzeń i zanieczyszczeń, skuteczne usunięcie nawet uporczywych plam - pranie metodą ekstrakcyjną jest zdecydowanie skuteczniejsze niż czyszczenie dywanów domowymi sposobami.
 • Szybka likwidacja wszystkich plam, nawet tych trudnych do usunięcia (tłuste plamy, tłuszcz, wino, kawa itp.).
 • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów - dywany i wykładziny są odświeżone, a detergenty używane do prania metodą ekstrakcyjną pozostawiają dyskretny, przyjemny zapach.
 • Całkowity brak zacieków, osadów po środkach chemicznych.
 • Czyszczenie każdego rodzaju dywanów - z krótkim i długim włosiem (np. dywan Shaggy).
 • Szybkość i skuteczność - pranie ekstrakcyjne zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż ręczne czyszczenie dywanów.
 • Ekonomia - biorąc pod uwagę długofalowe efekty, czyszczenie ekstrakcyjne jest zdecydowanie tańsze.
 • Brak przemoczenia - woda użyta do czyszczenia dywanu jest starannie odsysana, dzięki czemu schnie on szybciej.
 • Efekty na dłużej - powierzchnia dywanu i wykładziny jest odporniejsza na ponowne zabrudzenia, a efekt jest nieporównywalnie dłuższy.
 • Bezpieczeństwo dla zdrowia - skuteczne usunięcie brudnej wody i użycie właściwych środków do prania dywanów sprawia, że cały proces jest higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Regularne pranie ekstrakcyjne może znacząco poprawić jakość życia, zmniejszając ilość alergenów w powietrzu, co jest kluczowe dla osób cierpiących na alergie.

Jak wyprać dywan i wykładzinę metodą ekstrakcyjną? Czyszczenie dywanów - polecane preparaty

Czym wyczyścić dywan, aby nie tylko usunąć plamy, ale też pozbyć się brzydkich zapachów? Sama metoda czyszczenia to nie wszystko - aby skutecznie czyścić dywany równie ważny jest właściwy dobór środka piorącego. Odpowiednio dobrane preparaty do prania dywanów mają ogromne znaczenie - muszą być skuteczne, ale też delikatne dla włókien i bezpieczne dla zdrowia (niektóre substancje chemiczne, które mogą znajdować się w niskiej jakości środkach do prania dywanów, mogą powodować różne reakcje alergiczne i źle wpływać na drogi oddechowe). Wybierając produkty warto sięgnąć po te od zaufanych producentów, którzy dają gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa. Profesjonalne środki czyszczące do prania dywanów są też przyjazne dla środowiska, nie powodują negatywnego wpływu na otoczenie.

 • Kiehl Carp-Acryl - szampon do prania dywanów, tworzący aktywnie działającą pianę, bardzo delikatną dla włókien. Może być używany do prania dywanów i wykładzin tekstylnych o trwałych kolorach. Działa szybko i skutecznie usuwa nawet bardzo trudne zabrudzenia i uporczywe plamy z powierzchni dywanu. Szampon pomaga w usunięciu nieprzyjemnego zapachu, co jest szczególnie ważne w przestrzeniach publicznych, w których niezbędne jest zapewnienie jak najlepszych warunków i wysokiego poziomu higieny (np. hotele, restauracje, biurowce).
 • Kiehl Carp-Extracta - profesjonalny płyn do ekstrakcyjnego prania dywanów, zawierający bardzo intensywnie działające związki niskopieniące, które gwarantują gruntowne wypranie włókien dywanu (również dywanów z długim włosiem). Płyn rozpuszcza brud, który następnie jest usuwany z dywanu w procesie ekstrakcji, a resztki wilgoci tworzą aglomeraty polimerowe, które można odkurzyć w stanie suchym. Usuwa nieprzyjemne zapachy, daje rewelacyjny efekt świeżości, skutecznie usuwa roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia.

Zobacz wszystkie produkty do prania dywanów i wykładzin>>

 

Pranie dywanów - zobacz polecane preparaty

Czym wyczyścić dywan miejscowo? Polecane środki ręcznego do prania dywanów i usuwania tłustych plam

Pojedyncze, niewielkie plamy warto usuwać od razu, przy użyciu specjalnego środka do miejscowego prania dywanów i czyszczenia tapicerek. Szybkość działania jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób unikamy wchłaniania brudu przez włókna dywanu. Wystarczy mieć pod ręką profesjonalny preparat do usuwania plam, gotowy do użycia. Są to preparaty w opakowaniach o pojemności 500/750 ml i wyposażone w spryskiwacz, który ułatwia precyzyjne naniesienie produktu w konkretne miejsce. Wystarczy spryskać powierzchnię plamy i przetrzeć ją szczotką lub gąbką. Pamiętaj jednak, aby zawsze wcześniej zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie i zaleceniami producenta. Warto też przed użyciem preparatu do prania dywanów przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, aby upewnić się że dany środek nie spowoduje trwałych uszkodzeń włókien.

Polecane środki do czyszczenia dywanów i usuwania plam:

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami

Pranie dywanów domowymi sposobami sprawdzi się w przypadku niewielkich zabrudzeń i na niedużych powierzchniach. Drobne plamy i zabrudzenia można usunąć miejscowo przy użyciu domowych środków, np. sodą oczyszczoną czy płynem do mycia naczyń. Im szybsza reakcja na pojawienie się plam, tym mniejsze ryzyko, że brud trwale osadzi się w strukturze dywanu i włóknach. Jeśli regularnie dbasz o swój dywan poprzez odkurzanie, usuwanie plam i stosowanie domowych środków odświeżających, profesjonalne pranie może być potrzebne rzadziej, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Również i w tym przypadku czyszczenie dywanów należy zacząć od ich dokładnego odkurzenia (usuwanie sierści, okruchów, kurzu, włosów). Następnie za pomocą gąbki należy nałożyć miejscowo gotowy preparat (środki czyszczące lub przygotowany roztwór wody np. z octem czy sodą oczyszczoną) i delikatnie usunąć zabrudzenia. Na koniec warto zebrać pianę z rozpuszczonym brudem czystą wodą. Pamiętaj, by nie dopuszczać do zbytniego zamoczenia dywanu i koniecznie zadbaj o jego dobre wysuszenie!

Domowe sposoby na czyszczenie dywanu mogą nie być wystarczające - powierzchnie z tłustymi plamami bywają trudne do usunięcia, dlatego w przypadku silnych zabrudzeń warto zainwestować w profesjonalne metody czyszczenia dywanów i dobrej jakości, sprawdzone środki czyszczące.

Preparaty do prania dywanów i wykładzin