Pranie dywanów - wszystko co musisz wiedzieć PORADNIK

Pranie dywanów - wszystko co musisz wiedzieć PORADNIK

Pranie i czyszczenie dywanów, zwłaszcza bez użycia profesjonalnych odkurzaczy piorących i maszyn, bywa kłopotliwe, zwłaszcza w miejscach o dużym i średnim natężeniu ruchu (np. w biurach, firmach). W tym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze techniki i metody, dzięki którym pranie dywanów i utrzymanie ich w nienagannej czystości będzie szybsze, przyjemniejsze i efektywniejsze. Wskażemy też profesjonalne środki do prania dywanów i czyszczenia wykładzin - najbardziej wydajne, działające szybko i skutecznie, a do tego w dobrej cenie.

Dywany i wykładziny pełnią funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną przez co narażone są na gromadzenie się kurzu i brudu, szczególnie w miejscach publicznych, firmach i biurach - wszędzie tam, gdzie przemieszczamy się bez zmieniania obuwia. Właściwa pielęgnacja i regularne pranie dywanów pozwolą nie tylko zachować wysoką estetykę wnętrza, ale też poprawią środowisko pracy. Dywany i wykładziny zbierają kurz i roztocza, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pracowników i gości, dlatego warto zadbać o odpowiednie środki do prania dywanów i przestrzegać zasad ich czyszczenia.

Ekstrakcyjne pranie dywanów

Ekstrakcyjne pranie dywanów to metoda, w której do czyszczenia powierzchni wykorzystuje się specjalne maszyny, a cały proces składa się z kilku kluczowych elementów. Pranie dywanów metodą ekstrakcyjną jest zdecydowanie bardziej skuteczne, niż czyszczenie ich ręcznie. Maszyny piorące najpierw nanoszą na dywan odpowiedni detergent, następnie go emulsyfikują, po czym odsysają z dywanu wodę z rozpuszczonym brudem. Dzięki tej metodzie środek do prania dywanów wnika bardzo głęboko w strukturę włókien i usuwa nie tylko widoczny na powierzchni brud, ale też wszystkie inne zanieczyszczenia, kurz, roztocza i alergeny. Bardzo dużą zaletą tej metody prania dywanów i wykładzin jest fakt, że po całym procesie pozostaje niewielka ilość wilgoci, która szybko odparowuje (woda jest skutecznie odsysana przez maszynę). To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości powieszenia dywanu czy wykładziny do wyschnięcia, np. w biurze, miejscach publicznych, korytarzach.

Ekstrakcyjne pranie dywanów - zalety

  • Usuwanie nawet bardzo głęboko wchłoniętych zabrudzeń i zanieczyszczeń.
  • Szybka likwidacja wszystkich plam, nawet tych trudnych do usunięcia (tłuszcz, wino, kawa itp.)
  • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
  • Całkowity brak zacieków, osadów po środkach chemicznych
  • Szybkość i skuteczność - pranie ekstrakcyjne zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż ręczne czyszczenie dywanów
  • Ekonomia - biorąc pod uwagę długofalowe efekty, czyszczenie ekstrakcyjne jest zdecydowanie tańsze.
  • Brak przemoczenia - woda użyta do czyszczenia dywanu jest starannie odsysana, dzięki czemu schnie on szybciej
  • Efekty na dłużej - powierzchnia dywanu i wykładziny jest odporniejsza na ponowne zabrudzenia.
  • Bezpieczeństwo dla zdrowia - skuteczne usunięcie brudnej wody i użycie właściwych środków do prania dywanów sprawia, że cały proces jest higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Regularne pranie ekstrakcyjne może znacząco poprawić jakość życia, zmniejszając ilość alergenów w powietrzu, co jest kluczowe dla osób cierpiących na alergie.

Jak wyprać dywan i wykładzinę metodą ekstrakcyjną? Preparaty do czyszczenia dywanów

Sama metoda ekstrakcyjna to nie wszystko - aby skutecznie czyścić dywany równie ważny jest właściwy dobór środka piorącego. Odpowiednio dobrane preparaty do prania dywanów mają ogromne znaczenie - muszą być skuteczne, ale też delikatne dla włókien i bezpieczne dla zdrowia (niektóre substancje chemiczne, które mogą znajdować się w niskej jakości środkach do prania dywanów, mogą powodować różne reakcje alergiczne i źle wpływać na drogi oddechowe). Wybierając produkty warto sięgnąć po te od zaufanych producentów, którzy dają gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa. Profesjonalne środki do prania dywanów są też przyjazne dla środowiska, nie powodują negatywnego wpływu na otoczenie.

Kiehl Carp-Acryl - szampon do dywanów, tworzący aktywnie działającą pianę, bardzo delikatną dla włókien. Może być używany do prania dywanów i wykładzin tekstylnych o trwałych kolorach. Działa szybko i skutecznie usuwa nawet bardzo trudne zabrudzenia. Sprawdź>>

Kiehl Carp-Extracta - profesjonalny płyn do ekstrakcyjnego prania dywanów, zawierający bardzo intensywnie działające związki niskopieniące, które gwarantują gruntowne wypranie włosów dywanu. Płyn rozpuszcza brud, który następnie jest usuwany z dywanu w procesie ekstrakcji, a resztki wilgoci tworzą aglomeraty polimerowe, które można odkurzyć w stanie suchym. Usuwa nieprzyjemne zapachy, daje rewelacyjny efekt świeżości, skutecznie usuwa roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia. Sprawdź>>

Pranie dywanów - zobacz polecane preparaty

Czym wyczyścić dywan miejscowo? Polecane środki ręcznego do prania dywanów i usuwania plam

Pojedyncze, niewielkie plamy warto usuwać od razu, przy użyciu specjalnego środka do miejscowego prania dywanów i czyszczenia tapicerek. Szybkość działania jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób unikamy wchłaniania brudu przez włókna dywanu. Wystarczy mieć pod ręką profesjonalny preparat do usuwania plam, gotowy do użycia. Są to preparaty w opakowaniach o pojemności 500/750 ml i wyposażone w spryskiwacz, który ułatwia precyzyjne naniesienie produktu w konkretne miejsce. Wystarczy spryskać powierzchnię plamy i przetrzeć ją szczotką lub gąbką. Pamiętaj jednak, aby zawsze wcześniej zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie i zaleceniami producenta. Warto też przed użyciem preparatu do prania dywanów przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, aby upewnić się że dany środek nie spowoduje trwałych uszkodzeń włókien.

Polecane środki do czyszczenia dywanów i usuwania plam: