Prawdziwa dezynfekcja - najczęściej zadawane pytania

Prawdziwa dezynfekcja - najczęściej zadawane pytania

Dezynfekcja to bardzo obszerny temat, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wiele różnych zagadnień związanych ze środkami do dezynfekcji i ich zastosowaniem. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowych informacji - skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju środki, które są przeznaczone do dezynfekcji powierzchni i narzędzi oraz dezynfekcji skóry. Bardzo ważne jest ich umiejętne stosowanie, bo tylko wtedy będziesz miał pewność, że preparaty są skureczne. Inne preparaty przeznaczone są do użytku w branży spożywczej, a inne środki dezynfekcyjne polecane są do miejsc tj. gabinety lekarskie, fryzjerskie czy kosmetyczne.

Co to jest "prawdziwa dezynfekcja"? Jakie jest spektrum działania środków do dezynfekcji rąk i powierzchni?

Dezynfekcja to proces niszczenia to jest obniżania i likwidacji liczby drobnoustrojów chorobotwórczych w stopniu jak najwyższym. Skuteczna dezynfekcja likwiduje drobnoustroje od 99,99% do 99,999%. Dezynfekcja ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków, dzięki czemu zapobiega zakażeniom, zarażeniom i epidemiom, chroni przed infekcjami i redukuje ryzyko zachorowań np. na grypę czy rotawirusa. Prawdziwa dezynfekcja to produkty, które swoją skuteczność mają potwierdzoną stosownymi badaniami zgodnie z przyjętymi normami przez Unię Europejską. Ich spektrum działania to bakterie, grzyby, prątki gruźlicy, wirusy takie jak wirus grypy, Corona virus, wirus Rota, wirus opryszczki, HIV, wirusy żółtaczki itp.

Zobacz rekomendowane preparaty do dezynfekcji>>

Jaki jest termin ważności środków do dezynfekcji? Jak długo można ich używać po otwarciu opakowania?

Na każdym produkcie znajdziesz termin ważności - datę, która określa przydatność do użycia (pamiętaj jednak o prawidłowym przechowywaniu środków do dezynfekcji i ich szczelnym zamykaniu).

Jak długo można używać roztwór? Kiedy należy go wymienić?

Przed użyciem środka do dezynfekcji zawsze zapoznaj się z etykietą  - znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące przydatności każdego z produktów, w tym adnotację dotyczącą aktywności roztworu roboczego. Zakłada się, że roztwór należy wymieniać w cyklu dobowym oraz w przypadku jego zanieczyszczenia widocznego “gołym okiem”  oraz po dezynfekcji powierzchni silnie zanieczyszczonych organicznie - w takim przypadku działanie preparatu nie będzie skuteczne.

Preparat do dezynfekcji powierzchni Medisept

Które z preparatów do dezynfekcji polecane są do miejsc, w których przebywają dzieci?

Na oddziały noworodkowe i dziecięce w szpitalach polecamy produkty Velox Foam Extra>> czy chusteczki Velox bezalkoholowe>> Są to środki bezalkoholowe i nie zawierające chloru - są bezpieczne i nie wydzielają oparów, a niektóre z nich posiadają pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Dezynfekcja zabawek może być przeprowadzona w roztworze Virutona Extra poprzez zanurzenie.

Ile czasu można używać chusteczki dezynfekujące po pierwszym otwarciu opakowania?

Chusteczki alkoholowe mogą być używane przez 21 dni po otwarciu opakowania, a chusteczki bezalkoholowe przez okres 30 dni. Pamiętaj, że nie należy ich stosować jeśli są suche (może się tak stać w przypadku nieszczelnego zamknięcia opakowania). Jeśli użytkownicy zawsze dobrze zamykają opakowanie to chusteczki przez taki okres zachowują swoje właściwości i pełne spektrum działania.

Roztwór przygotowany z koncentratu - jak długo można go używać?

Nieskażony roztwór roboczy środków do dezynfekcji jest aktywny przez 14 dni, jednak zalecamy codzienną wymianę roztworu ze względów higienicznych. Należy każdorazowo sprawdzać informacje podane na etykietach poszczególnych produktów - tylko wtedy będziesz miał pewność, że preparat jest skuteczny.

Czym dezynfekować nożyczki fryzjerskie i grzebienie?

Sprzęt i akcesoria fryzjerskie  i kosmetyczne (grzebienie, szczotki, wałki, nożyczki fryzjerskie itp) można dezynfekować gotowym preparatem o nazwie Velox Spray. Narzędzia, które mogą mieć kontakt z przerywana tkanką (np. cążki) przed procesem sterylizacji należy zdezynfekować poprzez zanurzenie. Do tego służy gotowy produkt Alodes N>> lub koncentrat Viruton Forte czy Extra. Istotny jest czas moczenia narzędzi - musi trwać minimum 15 minut. Proponowane produkty przeznaczone są do użytku w salonach kosmetycznych i fryzjerskich - zapewniają bezpieczeństwo, mają działanie bakteriobójcze, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i są łagodne dla różnego rodzaju powierzchni, również delikatnych.

Jaki środek do dezynfekcji polecany jest do powierzchni basenowych np. wanien z hydromasażem i urządzeń na oddziałach rehabilitacyjnych?

Do tego typu powierzchni polecamy Quatrodes Unit ND>> (do dezynfekcji systemów ssących, obiegów zamkniętych w wannach z hydromasażem, misek stomatologicznych itd) oraz Quatrodes One>> (np. do saun, powierzchni basenowych, mycia i dezynfekcji nieinwazyjnego sprzętu medycznego jak unity, łóżka lekarskie, stoły operacyjne, aparatura itp.). Środki te dostępne są jako płyny gotowe do użycia i koncentraty.

Czym dezynfekować lodówki i sprzęty kuchenne? Jaki płyn do dezynfekcji powierzchni w kuchni wybrać?

Do dezynfekcji lodówek rekomendujemy Velox Spray (produkt gotowy do użycia) - to ten produkt Medisept przeznaczony jest do utrzymywania czystości i higieny w żywieniu zbiorowym i branży spożywczej. Pamiętaj jednak, że powierzchnie mające bezpośredni kontakt z żywnością należy spłukać czystą wodą pitną  i pozostawić do wyschnięcia.
.

Czym czyścić i dezynfekować meble tapicerowane? Jakie produkty są bezpieczne dla delikatnych powierzchni?

Do dezynfekcji powierzchni wykonanych z delikatnych materiałów lub powierzchni nieodpornych na działanie alkoholu lub chloru polecamy Velox Foam Extra (pianka do szybkiej dezynfekcji). Produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla materiałów obiciowych, sprzętu ze szkła, porcelany, metalu, gumy czy tworzyw sztucznych (mają wysoką tolerancję materiałową na tworzywo ABS i materiały obiciowe, potwierdzone pozytywną opinią Famed - producenta sprzętu medycznego, łóżek, stołów operacyjnych, foteli zabiegowych itd.). Przed użyciem warto jednak sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy wybrane środki do dezynfekcji nie mają negatywnego wpływu na rodzaj powierzchni. 

Zobacz rekomendowane preparaty do dezynfekcji>>

Jakie są dostępne warianty produktów dezynfekcji powierzchni?

Środki do dezynfekcji powierzchni najczęściej mają formę koncentratów (jest to najbardziej wydajne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli do oczyszczenia jest duża powierzchnia), wygodnych i gotowych do użycia pianek (w opakowaniach typu spray). Często można spotkać też płyny w pojemnikach z pompką dozującą (na przykład środki do dezynfekcji rąk). Bardzo wygodne są również chusteczki dezynfekujące, które sprawdzą się do szybkiego czyszczenia drobnych przedmiotów, biurka czy innych niewielkich powierzchni.

Chusteczki dezynfekcyjne

Czym są środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu i jakie mają działanie?

Środki dezynfekujące na bazie alkoholu, takie jak preparaty zawierające etanol lub izopropanol, są szeroko stosowane w placówkach medycznych ze względu na ich szybką aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. Alkohol w stężeniu 60-90% ma wysoka skuteczność działania w eliminacji wielu patogenów, w tym bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, wirusów osłonkowych i nieosłonkowych oraz grzybów. Środki na bazie alkoholu są często stosowane do dezynfekcji powierzchni, sprzętu medycznego (również sprzęt rehabilitacyjny) oraz skóry przed zabiegami, również w salonach kosmetycznych.

Jakie produkty do szybkiej dezynfekcji powierzchni wybrać do biura?

W każdym miejscu, w którym każdego dnia obecnych jest wiele osób, regularna dezynfekcja powierzchni i przedmiotów jest niezbędna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i zapewnić bezpieczne, higieniczne warunki. Biurka, sprzęt komputerowy (klawiatury, myszki, drukarki), telefony, klamki i barierki, panele sterujące, przyciski i włączniki - te wszystkie elementy należy dezynfekować codziennie, ponieważ są to powierzchnie dotykane często i przez wielu użytkowników. Do szybkiej dezynfekcji w biurach i innych miejscach publicznych polecamy preparaty w sprayu lub chusteczki dezynfekcyjne. Mają one szerokie zastosowanie, nie niszczą powierzchni, działają szybko i skutecznie.

Jakie środki dezynfekcyjne mogą być używane w placówkach medycznych?

W placówkach medycznych niezwykle ważny jest właściwy dobór środków dezynfekcyjnych do powierzchni i narzędzi - jest to kluczowe dla zapewnienia personelowi i pacjentom bezpieczeństwa oraz do zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. Konieczne jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny. Do placówek medycznych polecamy preparaty dezynfekcyjne Medisept - w gamie tych produktów znajdziesz środki dezynfekujące do różnych powierzchni sprzętów, mebli i narzędzi (każdego typu materiałów - stali, niklu, aluminium, porcelany, gumy, tworzyw sztucznych, szkła akrylowego) oraz środki do dezynfekcji dłoni. Produkty te mają potwierdzone działanie, eliminują bakterie, drożdże, wirusy i prątki gruźlicy. Dostępne są zarówno w formie gotowych do użycia produktów (np. chusteczek, płynów, sprayu), jak i w koncentratach.

 Dezynfekcja powierzchni preparaty Medisept