Certyfikaty ekologiczne - zwracaj na nie uwagę przy wyborze produktów!

Certyfikaty ekologiczne - zwracaj na nie uwagę przy wyborze produktów!

Aby mieć pewność, że dany produkt naprawdę spełnia wszystkie niezbędne normy i w całym cyklu życia jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, sprawdzaj zawsze certyfikaty, którymi jest oznaczony.

Greenwashing - czy wiesz co to takiego?

W kilku ostatnich latach można zauważyć ogromną popularność produktów i usług, reklamowanych jako ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Niestety, bardzo wiele z nich nie ma nic wspólnego z prawdziwą ekologią, a tzw. to prawdziwa zmora - firmy sygnują produkty znakami sugerującymi wytwarzanie w zgodzie z zasadami ochrony środowiska tylko po to, by skojarzyć je z naturą i wywołać u konsumentów pozytywne uczucia.

Nie zawsze to, co wydaje się ekologiczne (np. artykuły wytwarzane z naturalnego bambusa, biodegradowalne) są naprawdę przyjazne dla środowiska - o wiele większą szkodą dla przyrody jest chociażby ich masowy transport z krajów Dalekiego Wschodu, nie mówiąc już o etyce i warunkach, w jakich one powstają.

Dlatego niezmiernie ważne jest, by konsumenci sprawdzali nie tylko sam skład produktów - niezwykle istotne jest jego pochodzenie, pochodzenie surowców niezbędnych do ich produkcji, warunki w jakich powstają i jak są transportowane.

Poniżej znajdziesz małą ściągę - najważniejsze i najbardziej wartościowe certyfikaty ekologiczne, których powinieneś zawsze szukać na etykietach lub u producenta.

Wiarygodne certyfikaty ekologiczne

Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo jest znaleźć informacje o wszystkim - Internet daje ogromne możliwości, dzięki którym masz wybór. Planując zakupy możesz więc bez większego problemu odnaleźć produkty bezpieczne dla środowiska, posiadające ważne i wydane przez odpowiednie podmioty certyfikaty.

Poniżej opisaliśmy kilka najbardziej istotnych, zwłaszcza w branży środków czystości i higieny - pamiętaj, sięgaj po produkty sprawdzone, pochodzące od producentów szanujących środowisko i podejmujących działania mające na celu zmniejszenie wpływu na otaczający nas świat.

Certyfikat Ecolabel

Ecolabel

Certyfikat ten przyznawany jest produktom, które w całym swoim cyklu życia spełniają konkretne wytyczne dotyczące m.in. pozyskania surowców, procesów produkcyjnych i pakowania, etapu użytkowania i utylizacji. Jeśli zobaczysz "Europejski kwiatek" (twz. Margerytkę) na etykiecie produktu - masz pewność, że jest on bezpieczny dla środowiska w całym swoim cyklu życia.

Certyfikat Blue Angel

Blue Angel

Blue Angel to jeden z najstarszych certyfikatów przyznawanych produktom przyjaznym dla środowiska. Znak Niebieskiego Anioła na etykiecie oznacza, że dany produkt jest bezpieczniejszy od innych wyrobów z tego samego rodzaju. Jego przyznanie poprzedza rygorystyczna analiza oszczędności surowców, oszczędności zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminację lub ograniczenie ilości odpadów i możliwości ich ponownego wykorzystania w innych procesach produkcyjnych.

Certyfikat FSC

FSC

FSC to jeden z najbardziej rygorystycznych i wiarygodnych systemów certyfikacji lasów, zarządzany przez Zgromadzenie Ogólne. Przyznanie go oznacza, że lasy są zarządzane zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi - logotyp FSC na produkcie oznacza dla użytkownika, że powstał on z legalnie pozyskanych surowców, u producenta aktywnie wspierającego gospodarkę leśną.

Certyfikat PEFC


PEFC

PEFC - to znak międzynarodowej organizacji wspierającej zrównoważoną gospodarkę leśną. Zwróć na niego uwagę, jeśli chcesz kupić produkt wytworzony z surowców drewnopochodnych, które pozyskano z certyfikowanych obszarów leśnych.

Certyfikat Nordycki Łabędź


Nordycki Łabędź

Inaczej - Nordycka Etykieta Ekologiczna to jedno z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń skandynawskich. Przyznawany jest producentom i sprzedawcom produktów, którzy spełniają ściśle określone kryteria odnoszące się zarówno bezpośrednio do danego wyrobu, ale też całego procesu produkcji.

Podejmuj odpowiedzialne decyzje!

To, w jakim stanie zostawimy naszą planetę przyszłym pokoleniom, zależy od nas wszystkich i naszych codziennych wyborów. W czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu niezwykle ważne jest, by kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i sięgać po produkty, które powstają w poszanowaniu otaczającego nas świata. Sięgaj po artykuły z certyfikatami ekologicznymi - świadczą one o tym, że produkt w całym swoim cyklu życia jest przyjazny dla środowiska, że powstaje z legalnych surowców. Koniecznie zwróć też uwagę na systemy i rozwiązania, które znacznie zmniejszają zużycie produktu - im mniejsze zużycie, tym mniej odpadów!

Pamiętaj, że prawdziwa ekologia ma swoje źródło przede wszystkim w świadomości konsumentów. Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska, zmniejszeniu wpływu swojej firmy na otaczającą nas przyrodę - skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie do potrzeb produkty ekologiczne, wskażemy Ci rozwiązania dzięki którym będziesz zużywał mniej, produkował mniej śmieci, rzadziej robił zakupy (rzadszy transport=niższy ślad węglowy!). Więcej o naszej ekologicznej misji znajdziesz TUTAJ>>

Jeśli temat ekologii w biznesie jest dla Ciebie ważny, z pewnością zainteresują Cię również te artykuły:

Ekologia w przetwórstwie celulozy>>

Wyposażenie dla ekologicznej firmy>>