Środki do mycia przemysłowego – poradnik

Środki do mycia przemysłowego – poradnik

Odpowiedni wybór środków czystości do mycia przemysłowego ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście wydajności pracy zespołu, jak i skuteczności, oszczędności czasu i pieniędzy. Dobrej jakości chemia do sprzątania, odpowiednio dobrana do zadania i powierzchni daje gwarancję utrzymania czystości, spełnienia standardów i zapewnienia odpowiednich warunków do pracy. Przekłada się również na zmniejszenie kosztów obsługi całego obiektu, a więc optymalizację budżetu przedsiębiorstwa. O czym należy pamiętać wybierając środki do mycia przemysłowego i jakie są rodzaje profesjonalnych produktów czyszczących?

Mycie przemysłowe nie uda się bez profesjonalnych maszyn czyszczących i specjalistycznych środków czystości, które są do nich idealnie dopasowane (daje to gwarancję skutecznego działania i nie niesie ryzyka uszkodzenia sprzętu). Co więcej, profesjonalna chemia do sprzątania spełnia szereg norm właściwych dla danego obszaru i są stale udoskonalane, by jak najskuteczniej usuwać wszelkie zabrudzenia, przy jak najmniejszym wpływie na otoczenie i środowisko.

Wybór środków czyszczących - podstawowe zasady

Podstawową sprawą w doborze środków do mycia przemysłowego jest określenie rodzaju powierzchni, rodzaju zabrudzeń, dostępnego sprzętu oraz ogólnych warunków, w jakich mają być przeprowadzane prace (to istotne zwłaszcza w okresie zimowym, podczas czyszczenia powierzchni na zewnątrz budynków).

Bardzo ważne jest również otoczenie miejsca, w którym ma być użyty dany środek myjący – np. niektóre obszary produkcyjne wykluczają stosowanie środków posiadających zapach lub określony składnik (np. w branży związanej z gastronomią).

Podział środków czyszczących do mycia przemysłowego

Podstawowy podział środków czyszczących bazuje na ich odczynie i skali pH, a znajomość jego odczynu umożliwia rozpoznanie przeznaczenia danego produktu. Na każdym opakowaniu (etykiecie lub karcie produktu) znajdziesz informację o tym, jaki odczyn ma dany produkt: kwaśny, neutralny czy zasadowy.

Siłę działania środka można określić w następujący sposób (w przypadku środków neutralnych cyfra przed symbolem pH nie ma żadnego znaczenia):

  • Środki o odczynie kwaśnym – im niższa cyfra pH, tym silniejszy środek
  • Środki o odczynie zasadowym – im wyższe pH, tym silniejszy środek

Do mycia bieżącego (codziennego) służą produkty, których odczyn jest neutralny, lekko kwaśny lub lekko zasadowy. Zazwyczaj stosuje się je z użyciem maszyn czyszczących lub wózków wiaderkowych do mycia ręcznego. Środki do codziennego użytku nie wymagają neutralizacji ani innych specjalnych zabiegów. Ich stosowanie ma na celu utrzymanie czystości lub doczyszczanie, jeśli takie są założenia długofalowej strategii.

Środki do szybkiego doczyszczania powierzchni są o wysokim odczynie pH (w przypadku zasad) lub niskim (w przypadku kwasów). Używa się ich za pomocą maszyn szorujących jednotarczowych (nie zbierających wody), których siła mycia jest znacznie wyższa. Większość środków czystości z tej grupy rozprowadza się na krótki czas (ok. 10-15 minut), następnie szoruje się powierzchnię i zbiera za pomocą maszyny lub specjalnego odkurzacza. Zabieg taki daje natychmiastowy efekt doczyszczenia

Informacje dotyczące składników profesjonalnych środków czyszczących

Większość środków czystości bazuje na zasadach lub kwasach. Wyjątkiem są środki na bazie rozpuszczalników, mieszczące się w neutralnym obszarze neutralnym, ale mimo to wyróżniają się bardzo dużą skutecznością działania (należy jednak pamiętać, że nie można ich stosować na powierzchnie delikatne i wrażliwe na działanie rozpuszczalników).

Bardzo dużą rolę odgrywają związki powierzchniowo-czynne – to one decydują o skuteczności działania produktów. Ich zadaniem jest ułatwienie usunięcia brudu i zanieczyszczeń. Im więcej jest ich w składzie (np. 15-20%), tym mniejsza ilość środka potrzebna do umycia danej powierzchni. Te produkty są więc najbardziej wydajne i ekonomiczne. Ważnymi składnikami środków czyszczących są też inhibitory korozji, które zapobiegają rdzewieniu mytych powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku czyszczenia maszyn produkcyjnych.

Dowiedz się więcej o marce KIEHL»»

Środki czystości Kiehl

Środki czyszczące – zastosowanie

Środki czystości zasadowe przeznaczone są do usuwania osadów organicznych (tłuszcze, smary, oleje, pyłki kwiatowe, krew). Zalecane są do użytku w halach produkcyjnych, hutach czy magazynach oraz do doczyszczania i mycia codziennego szatni, stołówek czy zapleczy. Środki o odczynie kwaśnym rekomendowane są do użytku w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak baseny, łazienki czy toalety. Skutecznie i szybko usuwają osady z kamienia wapiennego, rdzę czy zacieki. Doskonale radzą sobie z zabrudzeniami na płytach gresowych i granitowych.

 Zobacz profesjonalne środki czystości:

Ekologiczne środki do mycia przemysłowego

Współczesny świat wręcz wymusza na nas decyzje, które idą w parze z troską o ochronę środowiska naturalnego. Również w branży czystości coraz bardziej popularne stają się produkty certyfikowane, ekologiczne środki czystości, których stosowanie jest bezpieczne i nie wywiera negatywnego wpływu na przyrodę. Ważny jest nie tylko sam skład produktów, ale też rodzaje opakowań oraz cały cykl życia (od produkcji do utylizacji). Ekologiczne środki czystości nie są słabsze i mniej skuteczne od ich „tradycyjnych” odpowiedników.

Przykładem takiego produktu jest Kiehl Vinox Eco – szybkodziałający, wysokoaktywny środek czyszczący wyprodukowany na bazie ekologicznych kwasów do usuwania tłuszczu i wapnia. Zawiera naturalne składniki, jest wolny od barwników i substancji zapachowych, dlatego znajduje zastosowanie głównie w obszarach kuchennych i zakładach przemysłu spożywczego. Do przygotowania roztworu roboczego wystarczy niewielka ilość środka myjącego Vinox (w porównaniu do innych produktów, nie będących koncentratami). Środek Vinox ma opakowanie recyklingowe i powstaje w fabryce z wdrożonymi zasadami zrównoważonego rozwoju i polityką poszanowania dla środowiska.