Zasady dezynfekcji i podstawowe zasady higieny

Zasady dezynfekcji i podstawowe zasady higieny

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez dotyk i kontakt z zarażoną powierzchnią, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie największej ostrożności, przestrzeganie zasad higieny i podjęcie działań, mających na celu zminimalizowanie ryzyka infekcji. Najrozsądniej jest pozostać w domu i całkowicie unikać kontaktu z innymi osobami.

Są jednak sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni opuścić miejsce zamieszkania – należy wówczas bezwzględnie przestrzegać wytycznych wydanych przez organy państwowe, zachować szczególną ostrożność i dezynfekować nie tylko dłonie, ale też przedmioty i powierzchnie, na których mogą znajdować się niebezpieczne wirusy.

Pamiętaj!

  • Bezwzględnie stosuj się do zaleceń wydanych przez organy państwowe, dotyczących zasad życia publicznego w dobie pandemii i kwarantanny. 
  • Na koronawirusa działają środki mające 62-71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu. Noś maseczkę ochronną i rękawiczki (pamiętaj o ich prawidłowym ściąganiu). • Nie dotykaj ust, nosa i oczu.Myj często ręce, używaj środków dezynfekujących do rąk.Kaszląc lub kichając obowiązkowo zakrywaj usta i nos chusteczką lub ramieniem.
  • Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób.
  • Dezynfekuj przedmioty codziennego użytku (telefon, tablet, klawiaturę) oraz powierzchnie często dotykane (np. włączniki światła, klamki, poręcze).
  • Korzystając z łazienek w miejscach publicznych NIE UŻYWAJ suszarek do rąk! Nadmuch powietrza powoduje rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów i innych groźnych drobnoustrojów! Dłonie wytrzyj ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną (staraj się mieć je zawsze przy sobie).

Co trzeba dezynfekować?

Badania wykazały, że koronawirus jest w stanie przetrwać poza organizmem człowieka około 3 godzin, aż do momentu wyschnięcia jego otoczki (w niskich temperaturach czas „życia” koronawirusa wydłuża się do ok. 6-9 godzin). Aby zminimalizować ryzyko infekcji pamiętaj:

  • Często dezynfekuj telefon – na smartfonach znajduje się średnio aż 5 razy więcej bakterii i zarazków niż na desce klozetowej! Dzieje się tak ze względu na to, iż dotykamy go najczęściej, kładziemy na różnych powierzchniach, korzystamy z niego w wielu miejscach, nieumytymi rękami. Na jego powierzchni gromadzi się naskórek, pot, cząsteczki makijażu, które pod wpływam ciepła stają się idealnym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów. To właśnie dlatego tak ważne jest jego regularne czyszczenie, a w obecnej sytuacji – również dezynfekcja. 
  • Przynajmniej raz dziennie starannie wyczyść i zdezynfekuj wszystkie włączniki światła, klamki i poręcze – to powierzchnie bardzo często dotykane przez wszystkich domowników. Dbaj o czystość w łazienkach i toaletach, staraj się często czyścić i dezynfekować zwłaszcza baterie łazienkowe, mydelniczki itd. 
  • W razie możliwości zapewnij domownikom ręczniki papierowe do osuszania rąk. Wszystkie ręczniki kąpielowe i do rąk, pościel i ścierki kuchenne pierz regularnie i często w temperaturze minimum 60 st. C. Bezpieczne zakupy – dezynfekcja produktów spożywczych Dezynfekcja jest jednym ze skutecznych sposobów, które ograniczają ryzyko zarażenia się koronawirusem. Przeprowadzone badania wykluczają możliwość wnikania wirusa do produktów spożywczych i przedostawania się do organizmu człowieka drogą pokarmową, jednak jego cząsteczki mogą znaleźć się na ich powierzchni, jeśli artykuły miały kontakt z osobą zainfekowaną, nie przestrzegającą zasad higieny (mogą być przeniesione np. w wyniku kichania lub kontaktu z brudnymi rękami).
  • Niezbędne zakupy rób zawsze w rękawiczkach. Przed wejściem do sklepu użyj środka do dezynfekcji rąk. Dotykaj tylko tych produktów, które chcesz kupić. Wszystkie artykuły spożywcze wkładaj do woreczków.
  • Po przyniesieniu zakupów do domu stosuj się do zasad higieny związanych z ich oczyszczeniem i przechowywaniem. Umyj owoce i warzywa w ciepłej wodzie przed włożeniem ich do szafek czy do lodówki (jajka, cytrusy i inne owoce z grubymi skórkami można dodatkowo sparzyć wrzątkiem). Żywność w opakowaniach próżniowych lub foliowych umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub przetrzyj środkiem dezynfekującym.
  • Zwracaj szczególną uwagę na czystość blatów kuchennych, desek do krojenia, noży i innych narzędzi i naczyń, których używasz do przygotowywania posiłków. Nie dopuszczaj do ich kontaktu z nieumytymi artykułami spożywczymi. Używaj osobnych desek do krojenia i noży do krojenia surowych produktów (np. mięsa) oraz do gotowych potraw.
  • Po opuszczeniu sklepu zdejmij rękawiczki – wywiń je na lewą stronę, aby twoje dłonie nie miały kontaktu z ewentualnymi drobnoustrojami znajdującymi się na ich powierzchni. Po zdjęciu rękawiczek umyj ręce i zdezynfekuj je. 
  • Dbaj o czystość wszystkich powierzchni, które mają kontakt z żywnością. Nie kładź przyniesionych zakupów na blacie kuchennym czy stole.